O Klubie

Klub Żeglarski „ODLEWNIK” Śrem powstał 8 stycznia 1969 roku przy Odlewni Żeliwa w Śremie. Zadaniem statutowym Klubu jest uprawianie sportu i turystyki żeglarskiej, krzewienie wiedzy żeglarskiej oraz popularyzowanie żeglarstwa w społeczeństwie, szczególnie wśród młodzieży.

Cele te Klub Żeglarski „ODLEWNIK” Śrem realizuje poprzez:

 • prowadzenie kursów teoretycznych i praktycznych na stopnie żeglarza jachtowego i jachtowego sternika morskiego,
 • organizowanie regat i rejsów turystycznych,
 • organizowanie imprez dla szkół, organizacji społecznych i instytucji,
 • oddziaływanie wychowawcze na młodych adeptów żeglarstwa.

Wśród członków Klubu jest 1 kapitan jachtowy, 25 jachtowych sterników morskich, 39 sterników jachtowych, 1 sternik lodowy i 58 żeglarzy jachtowych, a także 21 instruktorów żeglarstwa.

Siedzibę Klubu stanowi przystań żeglarska zlokalizowana na północno-wschodnim brzegu Jeziora Grzymisławskiego przy ulicy Jeziornej 6. Wyposażona jest ona w trzy pomosty cumowniczo-manewrowe, dwa hangary do przechowywania sprzętu pływającego. W posiadaniu Klubu znajduje się jacht pełnomorski klasy Carter – s/y „HIPOLIT”, zmontowany samodzielnie przez członków Klubu i wodowany w 1984 roku, DZ-ta kecz szkoleniowo-rekreacyjny, cztery śródlądowe jachty kabinowe, pięć omeg, pięć optymistów. Na klubowej przystani cumuje tez blisko czterdzieści jachtów prywatnych członków klubu.

Potencjał umiejętności żeglarskich członków Klubu oraz posiadany sprzęt pozwala na organizowanie pełnomorskich rejsów po Bałtyku i Adriatyku oraz śródlądowych po Pojezierzu Mazurskim, Drawskim, Iławskim. Każdego roku z tej formy żeglarstwa korzysta kilkadziesiąt osób. W kronikach Klubu zanotowano w roku 1986 rejs s/y „HIPOLIT” na Wyspy Zielonego Przylądka i Wyspy Kanaryjskie, a w roku 1987r przejście tegoż jachtu z Adriatyku przez rzeki Francji i Niemiec na Bałtyk. Nasz Hipolit odwiedził też dwukrotnie Islandię, wyspy Brytyjskie, Kanał Gota itp. oraz porty wszystkich krajów nadbałtyckich.

Członkowie Klubu pływają po morzach i oceanach całego świata: Przemysław Giel opłynął kilkakrotnie Przylądek Horn, Edward Nowakowski przepłynął na swoim jachcie Atlantyk a dziś żegluje po morzu Egejskim, Śródziemnym, Adriatyckim. Natomiast w latach 2013-15 Janusz Tywoniuk na swoim jachcie s/y Stefani opłynął kulę ziemską.

Sportowe ambicje członków Klubu realizowane są poprzez regaty organizowane corocznie na Jeziorze Grzymisławskim:

 • jachtów kabinowych w klasie „Open” z formułą przeliczeniową,
 • Morsów i Sasanek,
 • w klasie Omega,
 • o Błękitną Wstęgę Jeziora Grzymisławskiego w klasie „Open”.

Atrakcyjne imprezy organizowane na terenie Klubu w postaci: uroczystości Otwarcia i Zakończenia Sezonu Żeglarskiego, uroczystości nadania imienia nowym jednostkom pływającym, Dni Otwarte Przystani Klubowej czy Obchody Rocznicowe Klubu weszły na trwałe do świadomości mieszkańców Śremu i stanowią bogaty przyczynek jego regionalnych tradycji. Coraz większa ilość białych żagli pojawiająca się na Jeziorze Grzymisławskim stanowi wspaniałą wizytówkę sportową i turystyczną Śremu, dodając mu atrakcyjności i kolorytu. Kilka lat z rzędu Klub był współorganizatorem Motorowodnych Mistrzostw Świata i Europy na jeziorze Grzymisławskim.

Oferta Klubu Żeglarskiego „ODLEWNIK” Śrem:

 • Dni Otwarte Przystani Klubowej połączone z żeglowaniem Gości Klubu po Jeziorze Grzymisławskim,
 • czarterowanie jachtów na rejsy morskie i mazurskie,
 • uczestnictwo w kursach na stopnie żeglarza i jachtowego sternika morskiego,
 • członkostwo w Klubie Żeglarskim „ODLEWNIK” Śrem.